Wykaz lektur

Wykaz lektur dla szkoły podstawowej i gimnazjum

LEKTURY SZKOLNE
(nowa podstawa programowa)

LEKTURY DLA KLAS I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Klasa I

  1. Ch. Andersen –Baśnie
  2. Bahdaj – Pilot i ja
  3. Bełza – Kto ty jesteś? Polak mały!
  4. Buczkówna – Szaraczek
  5. Brzechwa – Brzechwa dzieciom
  6. Chotomska – Pięciopsiaczki
  7. Duszyńska – Cudaczek – Wyśmiewaczek
  8. Grabowski – Czarna owieczka
  9. Janczarski – Jak Wojtek został strażakiem
  10. Januszewska – Kopciuszek
  11. Jaworczakowa – Jacek, Wacek i Pankracek
  12. Konopnicka – Co słonko widziało
  13. Konopnicka – Na jagody
  14. Kownacka – Kukuryku na ręczniku
  15. Kownacka – Plastusiowy pamiętnik
  16. Kubiak – Gdy miasto śpi
  17. Papuzińska – Nasza mama czarodziejka
  18. Porazińska – Psotki i śmieszki
  19. Tuwim – Wiersze dla dzieci

Klasa II

  1. Ch Andersen – Brzydkie kaczątko
  2. Ch. Andersen – Dziecię elfów
  3. Badalska – Legenda o białym orle, Nad książką
  4. Brzechwa – Na straganie, Głowa w piasku
  5. i Cz. Centkiewiczowie – Zaczarowana zagroda
  6. Chotomska – Legendy polskie, Wars i Sawa
  7. Jaworczakowa – Oto jest Kasia
  8. Kasdepke, „Co to znaczy…
  9. Konopnicka – Jesienią
  10. Kownacka – Kajtkowe przygody
  11. J. Lofting – Doktor Dolittle i jego zwierzęta
  12. A. Milne – Kubuś Puchatek
  13. Perrault – Wróżki
  14. Plenzler – O poznańskich koziołkach

Klasa III

  1. Ch Andersen – Brzydkie kaczątko, Dziewczynka z zapałkami
  2. Brzechwa – Michałek, Żuraw i czapla
  3. i Cz. Centkiewiczowie – Anaruk, chłopiec z Grenlandii
  4. Fredro – Paweł i Gaweł
  5. Gościnny, J. J. Sempé – Mikołajek
  6. Gościnny, J. J. Sempé – Mikołajek ma kłopoty
  7. Grabowski – Puc, Bursztyn i goście
  8. Kasdepke – Kacperiada
  9. Konopnicka – Jak to ze lnem było
  10. Kownacka – Kajtkowe przygody
  11. Krüger – Karolcia
  12. Lindgren – Dzieci z Bullerbyn
  13. Pisarski – O psie, który jeździł koleją
  14. Porazińska – O dwunastu miesiącach
  15. Porazińska – Szewczyk Dratewka

LEKTURY DLA KLAS IV – VI

Klasa IV

  1.  J. Brzechwa – Akademia Pana Kleksa
  2. C. Collodi – Pinokio
  3.  C.S. Lewis – Opowieści z Narnii (część I) – Lew, czarownica i stara szafa
  4.  A. Lindgren – Bracia Lwie Serce
  5. ks. J. Twardowski – Zeszyt w kratkę (wybrane opowiadania)

Klasa V

  1. H. Burnett – Tajemniczy ogród
  2. F Molnár – Chłopcy z Placu Broni
  3. Sienkiewicz – W pustyni i w puszczy
  4. Twain – Przygody Tomka Sawyera
  5. Mity greckie, baśnie i legendy (Wybór)
  6. Prus – Katarynka
  7. Sienkiewicz – Janko Muzykant

Klasa VI

  1. I. Jurgielewiczowa – Ten obcy
  2. K. Makuszyński – Szatan z siódmej klasy
  3. L. M. Montgomery – Ania z  Zielonego Wzgórza
  4. E.  Niziurski – Sposób na Alcybiadesa

LEKTURY DLA KLAS I-III GIMNAZJUM

Klasa I

  1. Molier – Skąpiec
  2. M. Musierowicz – Kwiat kalafiora
  3. H. Sienkiewicz – Krzyżacy
  4. Sofokles – Antygona
  5. W. Szekspir – Romeo i Julia

Klasa II

  1. A. Czechow – wybrana nowela
  2. Ch. Dickens – Opowieść wigilijna
  3. A. Fredro – Zemsta
  4. A. Mickiewicz – Dziady cz. II
  5. A. de Saint – Exupéry – Mały Książę
  6. J. Słowacki – Balladyna
  7. B. Prus – Kamizelka
  8. B. Prus – Powracająca fala

Klasa III

  1. E. Hemingway – Stary człowiek i morze
  2. A. Fiedler – Dywizjon 303
  3. M. Fox – Kaśka Podrywaczka
  4. K. Kamiński – Kamienie na szaniec
  5. A. Sapkowski – wybrane opowiadanie