„JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi i oddziałów gimnazjalnych w Marzęcicach, w piątek – 7 czerwca po raz czwarty przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”, której inicjatorem i organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Za jej przebieg i przygotowanie odpowiedzialna była Elżbieta Lewandowska, nauczyciel bibliotekarz, którą wsparli inni nauczyciele.

Przygotowania rozpoczęliśmy kilka dni wcześniej od rozwieszenia plakatów informujących o przebiegu akcji. Postanowiliśmy powiązać to wydarzenie z inną akcją propagującą czytanie, „Cała Polska czyta dzieciom”. 

Około 10. 30 najmłodsi rozsiedli się na trawie i w szkolnej altanie, aby posłuchać bajek, baśni i książek, polecanych i zapamiętanych z własnego dzieciństwa przez nauczycieli, którzy także je zaprezentowali.

Pozostali uczniowie zajęli miejsca na głównej klatce schodowej na schodach, aby czytać przyniesione przez siebie książki.

Głównym celem przedsięwzięcia było pobicie rekordu zbiorowego czytania w tym samym momencie, o tej samej godzinie w całej Polsce, ale także inicjowanie mody na czytanie, wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo. Chcieliśmy pokazać, że można czytać wszędzie i w różnych pozach, że czytaniem można i trzeba się chwalić oraz że czytanie przynosi radość, satysfakcję i przyjemność.