Aktualności - SP Marzecice

Sekretariat
7.00 - 15.00 Pon - Pt

Nr. tel.
56 474 04 97

Przejdź do treści
WYJĄTKOWA FLAGA W MARZĘCICACH
Przedszkolacy oraz uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach wykonali wspólnie z wychowawczyniami wyjątkową- biało- czerwoną flagę o długości 50 m. W ten sposób uczcili Święto Flagi i 230 rocznicę Konstytucji 3 Maja.
Gratulujemy pomysłu i wykonania!
NAGRODY ZA WYSOKIE WYNIKI W NAUCE
"Nauka jest jak niezmierne morze
Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony".     Stefan Żeromski
 
 
Wójt Gminy Kurzętnik Wojciech Dereszewski postanowił nagrodzić uczniów, których czas pandemii nie zniechęcił do systematycznej pracy i którzy w I śródroczu roku szkolnego 2020/2021 osiągnęli średnią ocen 5,01 i wyższą oraz wzorowe lub bardzo dobre zachowanie.
 
W minionym tygodniu odebrali oni z rąk wychowawców albumy edukacyjne.
 
Cieszymy się, że te nagrody stały się udziałem również uczniów naszej szkoły i mamy nadzieję, że w przyszłości sięgnie po nią jeszcze większa grupa młodzieży.
 
Serdecznie gratulujemy wyróżnionym uczniom i  ich rodzicom!
POWITANIE WIOSNY
"Marzanno, Marzanno -Ty zimowa panno . My Ciebie żegnamy, bo WIOSNĘ WITAMY!" Z tymi słowami na ustach przedszkolacy żegnali zimę i z nadzieją oczekiwali wiosny. To był niezwykły dzień, pełen ciekawych zadań i zagadek. Nie zabrakło radosnych śpiewów, tańców, barwnych strojów i kolorowych chorągiewek, którymi dzieci przywitały WIOSNĘ.
8 MARCA W NASZEJ SZKOLE
Wiele ciepłych słów życzyli mężczyźni i chłopcy z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom i Koleżankom. Świętowano też w grupach przedszkolnych- u Biedronek, Motylków i Pszczółek.
Tego dnia SU przeprowadził też głosowanie na „Najsympatyczniejszą Dziewczynę” w naszej szkole. W kategorii klas I-III ten zaszczytny tytuł otrzymała Róża Robaczewska z klasy I, Olga Sobiech z klasy VIb w kategorii kl.IV-VI, natomiast Najsympatyczniejszą Dziewczyną w najstarszej kategorii została Julia Ziołkowska z klasy VIII. Tytuł „Najsympatyczniejszej Nauczycielki” przypadł pani Magdalenie Mickiewicz.
Gratulujemy !
AKCJA ZBIERANIA NAKRĘTEK ZAKOŃCZONA SUKCESEM!
Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w charytatywnej zbiórce nakrętek zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły. 5 marca 2021 roku kilkadziesiąt worków plastikowych nakrętek zostało przewiezionych do Chrośla. To właśnie miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich we współpracy z OSP było inicjatorem dużej akcji mającej na celu wsparcie rehabilitacji małego Kubusia Olszewskiego z Jamielnika. Wszystkie zebrane nakrętki zostaną sprzedane, a pieniądze przekazane na konto chorego chłopca.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy tym , którzy przyczynili się do zebrania tak dużej ilości nakrętek, a panu Rafałowi Szustkowskiemu za ich transport.
DZIEŃ DINOZAURA
Dnia 26 lutego obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Była to wspaniała okazja, aby przypomnieć sobie o prehistorycznych stworach, które niegdyś zamieszkiwały naszą planetę. Dzieci na zajęciach oglądały encyklopedie i filmy, dzięki temu poznały historię tych gadów. Dowiedziały się, kiedy żyły i jak wyglądały. Poznawały środowisko  ich życia oraz odkrywały tajemnice budowy dinozaurów. Wiele radości sprawiło im układanie szkieletu z rolek  na podłodze według określonego wzoru. Maluchy wykonały też przepiękne rysunki , śpiewały piosenki  i przygotowały wystawę z przyniesionych z domu figur dinozaurów. Dzieci tego dnia aktywnie i z radością brały udział w zajęciach.
BEZPIECZNY UCZEŃ- JAK UNIKAĆ ZAGROŻEŃ
23 lutego 2021roku w klasach I-III odbyła się lekcja online pod patronatem Kuratorium Oświaty w Olsztynie na temat: Bezpieczny uczeń - jak unikać zagrożeń? Głównym celem projektu jest podniesienie wiedzy uczniów na temat występujących zagrożeń oraz sposobów ich unikania i przeciwdziałania im. Podczas spotkania omówione zostały najważniejsze zagrożenia związane z pokonywaniem drogi do szkoły, pobytem w szkole, przebywaniem w domu, w miejscach publicznych, a także podczas zimowych zabaw i korzystania z Internetu.
DBAJMY O NASZĄ MOWĘ OJCZYSTĄ
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Dzień ten ma być swoistą promocją języka ojczystego. To właśnie  ludzie młodzi powinni szczególnie dbać o jego kultywowanie, wyrażające się przez dbałość o poprawność językową wypowiedzi.
Dlatego nasza szkoła z dumą i radością  włączyła się  w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Panie polonistki  zorganizowały gry, zabawy i quizy mające za zadanie przypomnieć wszystkim uczniom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie. Dzieci z zadaniami poradziły sobie wspaniale i udowodniły, że potrafią ładnie i poprawnie mówić.  Sporo emocji dostarczyło wszystkim  odczytywanie wierszyków i łamańców językowych. Okazało się, że dzieci dość dobrze znają archaizmy, a jeszcze lepiej neologizmy.  Dzięki temu uświadomiły sobie, że język jest żywy i nieustannie się zmienia, a formy niegdyś błędne, z czasem uznawane są za poprawne.
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego stały się okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego, szczególnie narażonego na zapożyczenia z innych języków. Promujmy więc poprawne posługiwanie się językiem ojczystym nie tylko od święta, ale i na co dzień.
POWIATOWY KONKURS "Z MIKOŁAJEM KOPERNIKIEM NA TY"
W dniu 17.02.2021r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Powiatowym Konkursie "Z Mikołajem Kopernikiem na Ty" organizowanym przez Zespół Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku. Z niezwykle trudnymi pytaniami na temat życia i działalności naszego sławnego astronoma zmagali się uczniowie klas VI-VIII z powiatu nowomiejskiego. Zaś do konkursu plastycznego przystąpili uczniowie młodszych klas. Pragniemy pogratulować naszym reprezentantom zaszczytnych miejsc.
            Oto laureaci:
- konkurs wiedzowy
I miejsce - Emil Kołakowski klasa VIb
III miejsce -Tomasz Czupryński klasa VI a
- konkurs plastyczny
Roksana Otręba klasa I - wyróżnienie.
       (fot. ZS im. W. Jagiełły w Kurzętniku)
ZDALNA POCZTA WALENTYNKOWA
Z okazji Walentynek Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach ogłosił konkurs na najładniejszą kartkę walentynkową.
        Oto lista nagrodzonych:
           kat. kl. IV-VI
Agnieszka Wardowska
Zofia Kowalska
Zuzanna Kalinowska
Alicja Rudnicka
Tomasz Czupryński
Mateusz Zapolski
Emil Kołakowski
           kat. kl. VII-VIII
Emilia Lange
Julia Rochewicz
Agnieszka Pokorska
Gratulujemy!
 Nagrodzone prace prezentujemy poniżej
O BEZPIECZEŃSTWIE W SIECI NIGDY NIE ZA WIELE!
We wtorek 9 lutego 2021r. obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Jest to dzień, który powinien zostawić w naszych umysłach trwały ślad - ślad rozwagi i mądrości w korzystaniu z Internetu. Przesłanie tego święta jest niezwykle istotne zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, kiedy wciąż większość z nas pracuje w sieci. I to właśnie teraz zwraca się szczególną uwagę na zasady bezpieczeństwa w Internecie.
           Jak się okazuje te reguły nie są obce naszym uczniom. Najmłodsi z nich, którzy uczęszczają na zajęcia do szkoły, przygotowali piękne plakaty i udekorowali nimi szkolny korytarz. Obejrzeli też przygotowane przez opiekunki wolontariatu prezentacje multimedialne. Starsi uczniowie mieli okazję utrwalić zasady netykiety i bezpieczeństwa w sieci dzięki pogadankom prowadzonym na zajęciach z wychowawcą oraz mogli przenieść się do świata zagadek i skorzystać z multimedialnego escape roomu. Ta ważna tematyka została także poruszona na lekcjach informatyki. Dzieci zastanawiały się między innymi  nad tym, czym jest dla nich prywatność i ile są w stanie ujawnić informacji na swój temat na portalach społecznościowych.
Nad bezpieczeństwem dzieci czuwają także rodzice, oni również powinni wiedzieć, jakie zagrożenia niesie ze sobą praca w sieci. Dlatego też do nich też zostały skierowane nasze apele. Rodzice mogli dowiedzieć się, jak zadbać o „dziecięcy mózg” i jakie zasady wprowadzić w domu, by uchronić swoje pociechy przed niepożądanym wpływem Internetu.
Cała społeczność szkolna z angażowaniem brała udział w tej inicjatywie. Mamy nadzieję, że podjęte działania przyczynią się do bezpiecznego, odpowiedzialnego i kulturalnego korzystania z sieci, zarówno przez tych małych, jak i większych użytkowników.
FESTIWALOWE ŚPIEWANIE
Przełom grudnia i stycznia to czas kolędowych przeglądów i festiwali. Nasi reprezentanci z powodzeniem uczestniczyli w tego rodzaju konkursach- w tym roku wyjątkowo w wersjach online. Już w grudniu Julia Zwolińska, Bianka Kusińska i Maja Ossowska zaprezentowały swoje zdolności wokalne na przeglądach w Kowalewie Pomorskim i Lasecznie k/Iławy.
Wyróżnienia na Ogólnopolskim Festiwalu „Niebieskim Światłem Oświeceni” w Lubawie wyśpiewali Kacper Groszewski i Maja Ossowska.
Wysokie lokaty zdobyli nasi soliści podczas wojewódzkiego festiwalu kolędowego w Kurzętniku:
I miejsca w swoich kategoriach otrzymały Julia Zwolińska i Maja Ossowska, 2 lokata przypadła Biance Kusińskiej, a wyróżnienia powędrowały do Zosi Wielgosińskiej i Kacpra Groszewskiego.
Pod koniec stycznia w Nowym Mieście Lubawskim rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek, w którym udział wzięło ponad 350 wokalistów z całej Polski. Nie zabrakło tam również naszych przedstawicieli. Zosia Sendzikowska, Kacper Groszewski i Maja Ossowska zostali nagrodzeni zdobywając zaszczytne  wyróżnienia.
Gratulujemy solistom oraz nauczycielowi prowadzącemu!
DZIEL SIĘ UŚMIECHEM
Nasza szkoła za pośrednictwem PCK przyłączyła się do ogólnopolskiego programu "Dziel się uśmiechem". Akcja ta ma na celu walkę z próchnicą wśród dzieci w wieku szkolnym. Do programu przystąpiły klasy: I, IIIa, IIIb oraz VIa. Uczniowie otrzymali zestawy dentystyczne, które będą wykorzystane podczas zajęć poruszających tematykę związaną z higieną jamy ustnej. Lekcje te mają uświadomić dzieciom, jak istotną sprawą jest dbanie o zęby od najmłodszych lat.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Z okazji Święta Babci i Dziadka przedszkolacy i uczniowie klas I-III wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowali laurki i niespodzianki dla swoich dziadków. W tym roku uczniowie nie mogli tradycyjnie zaprosić do szkoły tych wyjątkowych gości, dlatego grupy Biedronki, Pszczółki i Motylki przygotowały montaż słowno-muzyczny, który został nagrany i przesłany seniorom. Upominki zaś wręczyli indywidualnie swoim Babciom i Dziadkom, życząc im dużo zdrowia i zadowolenia z wnucząt. Uczniowie mają nadzieję, że za rok wszyscy spotkają się z okazji tego wyjątkowego święta w murach marzęcickiej placówki.
ECHA GMINNEGO KONKURSU LITERACKIEGO  "MAGIA ŚWIĄT..."
W okresie przedświątecznym pięcioro uczniów Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach reprezentowało naszą szkołę w konkursie literackim skierowanym  do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z gminy Kurzętnik.  Miał on na celu promowanie twórczości literackiej. Olga Sobiech, Martyna Kowalska, Lena Stempka, Emil Kołakowski i Marcin Stępień napisali piękne opowiadania, w których ukazali  pozytywne postawy bohaterów związane z obchodami świąt Bożego Narodzenia.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie.

Wyniki Gminnego Konkursu Literackiego "Magia Świąt..."
Kategoria: szkoła podstawowa klasy 4-6
I miejsce - Olga Sobiech (Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach)
II miejsce - Nina Kowalczyk (Zespół Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku)
III miejsce - Julia Kopiczyńska (Zespół Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku)
 Kategoria: szkoła podstawowa klasy 7-8
I miejsce - Monika Musiał (Zespół Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku)
II miejsce - Lena Stempka (Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach)
III miejsce - Martyna Kowalska (Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach)
GMINNY KONKURS SKO "OZDOBA CHOINKOWA"
21 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu "Ozdoba choinkowa" organizowanego przez opiekunki SKO działającej przy Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach, panie Ewę Zalewską i Emilię Grabowską. Na konkurs przysłano wiele zdjęć ozdób choinkowych z czterech szkół z gminy Kurzętnik. Oto laureaci konkursu w trzech kategoriach wiekowych:
            Kategoria: dzieci przedszkolne:
I miejsce - Orzepowska Kaja SP im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach.
II miejsce - Liedke Julian SP im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach.
III miejsce – Nowak Krystian SP im. Przyjaciół Ziemi w Marzęciach.
            Kategoria klasy I- III
I miejsce – Figurska Lena SP im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach.
II miejsce – Tomaszewska Wiktoria - SP im. Orderu Uśmiechu w Tereszewie.
III miejsce – Klimek Paulina – SP im. Orła Białego w Brzoziu Lubawskim.
Wyróżnienie – Maksymilian Grzywacz - Zespół Szkół im. W. Jagiełły w Kurzętniku.
            Kategoria klasy IV- VII
I miejsce – Karolina Dobucka – SP im. Orła Białego w Brzoziu Lubawskim.
II miejsce – Milena Robaczewska – SP im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach.
III miejsce – Jacuńska Maja – SP im. Orła Białego w Brzoziu Lubawskim.
    Organizatorzy serdecznie dziękują za udział w konkursie. Nagrody i dyplomy będą do odbioru w poszczególnych placówkach. Każdy uczestnik otrzyma dyplom za udział oraz upominek od SKO.
WIGILIE KLASOWE I PRZEDSTAWIENIA W PRZEDSZKOLU
Tradycyjnie, jak co roku, w punktach i oddziale przedszkolnym odbyły się wigilie klasowe połączone z jasełkami. Ze względu na pandemię, przedstawienia były nagrywane i zostały wysłane do rodziców przedszkolaków. Dziękujemy wszystkim za pomoc i zaangażowanie.
ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI
Okres Bożego Narodzenia to czas świątecznych wypieków, ubierania choinki, sprawiania radości innym. I właśnie ta przedświąteczna gorączka przyczyniła się do zorganizowania konkursu pieczenia pierniczków. Pomysłodawcami był Samorząd Uczniowski, a nagrody ufundowała SKO Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach. Jury postanowiło przyznać wyróżnienia w kategorii:
                        Przedszkole i klasy I-III
-    Tobiasz Gałędek
-    Zosia Sendzikowska
-    Bartek Ługiewicz
-    Wiktoria Zwolińska
-    Izabela i Mikołaj Pokojscy
                      oraz w kategorii klas IV-VIII
-      Marcel Tadajewski
-      Mateusz Ługiewicz
-      Szymon Laskowski
-      Ania i Szymon Marchlewscy
Gratulujemy wszystkim pomysłowości i kreatywności w dekorowaniu wypieków. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
SZKOLNY KONKURS PIOSENKI ŚWIATECZNEJ
W okresie przedświątecznym w Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach odbył się tradycyjnie Szkolny Konkurs Piosenki Świątecznej- w tym roku w wersji online. Zgodnie z tematyką konkursu młodzi wokaliści śpiewali piosenki m.in.: o śniegu, choince i Mikołaju, a także o świętach i ich niepowtarzalnej atmosferze.
Jury, w którego skład weszli muzycy i trenerzy wokalni(Anna Lewicka, Halina Rynkowska i Mariusz Brzezicki) po wysłuchaniu 28 prezentacji przesłanych online, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
       Kategoria przedszkolna:
1 miejsce Wiktor Rynkowski
2 miejsce Julia Zwolińska
3 miejsce Zosia Wielgosińska
wyróżnienia: Zuzia Lenga i Kornelia Jakielska
 
       Kategoria kl. I-III
1 miejsce Zosia Sendzikowska
2 miejsce Liwia Rynkowska
3 miejsce ex aequo
         Amelia Karpińska
         Magdalena Kroplewska
 
       Kategoria kl. IV- VI
1 miejsce Bianka Kusińska
2 miejsce Kacper Groszewski
3 miejsce Julia Zagórska
wyróżnienie Nikola Winiarska
 
       Kategoria kl. VII-VIII
1 miejsce Maja Ossowska
2 miejsce Natalia Grzonkowska
3 miejsce Natalia Kroplewska
wyróżnienie Marcin Stępień
 
Gratulujemy zwycięzcom, a także wszystkim solistom wspaniałych występów. Laureaci konkursu będą reprezentować szkołę podczas kolejnych konkursów i festiwali świątecznych. Życzymy wszystkim powodzenia!
 
GMINNY KONKURS SKO "OZDOBA CHOINKOWA"
21 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu "Ozdoba choinkowa" organizowanego przez opiekunki SKO działającej przy Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach, panie Ewę Zalewską i Emilię Grabowską. Na konkurs przysłano wiele zdjęć ozdób choinkowych z czterech szkół z gminy Kurzętnik. Oto laureaci konkursu w trzech kategoriach wiekowych:
      Kategoria: dzieci przedszkolne:
I miejsce - Orzepowska Kaja SP im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach.
II miejsce - Liedke Julian SP im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach.
III miejsce – Nowak Krystian SP im. Przyjaciół Ziemi w Marzęciach.
     Kategoria klasy I- III
I miejsce – Figurska Lena SP im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach.
II miejsce – Tomaszewska Wiktoria - SP im. Orderu Uśmiechu w Tereszewie.
III miejsce – Klimek Paulina – SP im. Orła Białego w Brzoziu Lubawskim.
Wyróżnienie – Maksymilian Grzywacz - Zespół Szkół im. W. Jagiełły w Kurzętniku.
    Kategoria klasy IV- VII
I miejsce – Karolina Dobucka – SP im. Orła Białego w Brzoziu Lubawskim.
II miejsce – Milena Robaczewska – SP im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach.
III miejsce – Jacuńska Maja – SP im. Orła Białego w Brzoziu Lubawskim.
Organizatorzy serdecznie dziękują za udział w konkursie. Nagrody i dyplomy będą do odbioru w poszczególnych placówkach. Każdy uczestnik otrzyma dyplom za udział oraz upominek od SKO.
MIKOŁAJKI
Wreszcie nadeszło długo wyczekiwane przez dzieci święto - mikołajki.Tego dnia przedszkolaki wyglądały prześlicznie- jak mali pomocnicy świętego Mikołaja. W oczekiwaniu na jego wizytę przygotowywały dla niego rysunki i robiły sobie piękne pamiątkowe zdjęcia. W tym roku upominki czekały na dzieci pod choinką, ale Mikołaj obiecał, że odwiedzi ich osobiście już w przyszłym roku. Oczywiście, jeżeli nadal będą tak grzeczne!
ANDRZEJKI U PRZEDSZKOLAKÓW
30 listopada, jak nakazuje staropolska tradycja, odbyły się w naszej szkole andrzejki. Grupy przedszkolne Biedronki, Motylki i Pszczółki miały dzień pełen wrażeń, magii, zaklęć i wesołych zabaw. Panie wychowawczynie, które na ten czas zamieniły się w czarodziejki, przygotowały wiele atrakcji i wróżb. Dzieci były zachwycone magiczną zabawą. Ten dzień bez wątpienia na długo pozostanie w ich pamięci.
ZOSIA I MAJA NAGRODZONE NA FESTIWALU W LASECZNIE
Z okazji Święta Niepodległości Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie /koło Iławy ogłosił IX Rejonowy Festiwal Pieśni i Piosenki Polskiej- w tym roku w wersji online. W festiwalu wzięli udział również uczniowie naszej szkoły wysyłając swoje prezentacje wokalne. Jury postanowiło przyznać w najmłodszej kategorii III miejsce Zosi Sendzikowskiej (kl.III a) oraz Wyróżnienie  Mai Ossowskiej (kl.VIII) w kategorii klas IV-VIII.
 
Gratulujemy solistkom i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach!
 
DZIEŃ PAPIESKI

16. października przypada 42. rocznica wyboru na Stolicę Piotrową Karola Wojtyły. W tym roku w nieco innej formie świętowaliśmy Dzień Papieski. Młodsi uczniowie wykonali piękne laurki i pocztówki dla Ojca Świętego oraz  uczestniczyli w pogadankach o tym niezwykłym papieżu. Starszym uczniom katecheci podczas zajęć przybliżyli postać tego wielkiego Polaka oraz zachęcali, aby czerpać jak najwięcej z Testamentu największego autorytetu naszych czasów - Świętego Jana Pawła II.
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

9 października 2020 roku w Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach odbyła się uroczystość ślubowania klasy pierwszej. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Podczas pierwszej części uroczystości dzieci zaprezentowały program artystyczny. Recytowały wiersze, śpiewały piosenki i grały na instrumentach. Następnie złożyły uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, a pani dyrektor Anita Wolska dokonała symbolicznego pasowania na ucznia.  Miłym akcentem na zakończenie tego wydarzenia  było obdarowanie dzieci upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców.
Wszystkim Pierwszoklasistom życzymy wielu wspaniałych chwil w murach naszej szkoły.
WIECZORNY MEMORIAŁ LEKKOATLETYCZNY
W dniu 02.10.2020 r. na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Mieście Lubawskim odbył się Wieczorny Memoriał Lekkoatletyczny im. Marka Kowalskiego.
W zawodach, pod opieką pani Marty Kiszelewskiej, udział wzięli uczniowie naszej szkoły, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki.
Kategoria U-14:
I miejsce Marcin Stępień (pchniecie kulą)
I miejsce Marcin Stępień (rzut dyskiem)
Kategoria U-12
II miejsce - Sebastian Jarzembowski (bieg 600m)
II miejsce - Sebastian Jarzembowski (bieg 60m)
Kategoria U-14
Bardzo blisko podium: 4 miejsce Julia Ziołkowska (pchniecie kulą)
Miejsca poza podium: Oliwia Strzyżewska (bieg 300 m) Alicja Rzymska (bieg 300 m) Milena Sarnowska (bieg 600m)
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za reprezentowanie szkoły w wojewódzkich zawodach sportowych.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ UŚMIECHU
W dniu 02.10.2020 r. przedszkolaki  i dzieci z klas I - III obchodziły dziś Światowy Dzień Uśmiechu. Organizatorami były opiekunki SKO - p. Emilia Grabowska i p. Ewa Zalewska. Dzieci na zajęciach rozmawiały na temat emocji i wykonywały prace plastyczne. Głównym i najtrudniejszym zadaniem było zjedzenie kawałka cytryny z uśmiechem na twarzy. Radości było co nie miara. Dodatkowo SKO - wicze, którzy wpłacili w tym dniu pieniążki, otrzymali naklejki z uśmiechniętą buźką. Dziękujemy uczniom za wspólną zabawę, a wychowawcom klas za pomoc.
NAJSYMPATYCZNIEJSZY CHŁOPAK' 2020
 
30 wrzesnia obchodzimy Dzień Chłopaka. Z tej okazji samorząd uczniowski naszej szkoły przeprowadził głosowanie na najsympatyczniejszego chłopca. W grupie młodszej „Super Chłopakiem” został Mateusz Liedke z kl. IIIb, natomiast wśród starszych uczniów ten zaszczytny tytuł przypadł Oliwierowi Jarzębowskiemu z kl. VIII. Zwycięzcom gratulujemy i wszystkim chłopcom- tym dużym i małym, składamy najlepsze życzenia z okazji ich święta!
DZIEŃ PUSTEJ KLASY
 
Dzień Pustej Klasy to międzynarodowa inicjatywa promująca wartość edukacji na świeżym powietrzu. Wychowawczynie klas I - III w naszej szkole zorganizowały swoim uczniom okazję do bliskiego kontaktu z przyrodą - do jej uważnej, czułej obserwacji oraz beztroskiego celebrowania piękna, a także zabawy i ruchu w plenerze.
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
Uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie uczestniczyli w obchodach Europejskiego Dnia Języków. Zadaniem każdej klasy było przygotowanie plakatu, na którym znajdowały się  flagi różnych państw. Tradycyjnie zostały one zawieszone na drzwiach danej klasy. Dzięki temu zrobiło się w szkole kolorowo i międzynarodowo. Starsi uczniowie mieli zadanie dodatkowe. Przetłumaczyli na 6 języków: angielski, niemiecki, francuski, włoski, rosyjski, hiszpański, słówka nawiązujące do relacji: przyjaźń, miłość, tolerancja.  Dziękujemy za  zaangażowanie i kreatywność.
POWITANIE JESIENI
Wszystkie przedszkolaki z grupy Biedronki, Motylki i Pszczółki już wiedzą, że JESIEŃ, którą przestawiamy jaką piękną panią z kolorowych liści, w wianku z jarzębiny lub kasztanów to jedna z pór roku. Możemy ją zauważyć w porannych mgłach, przymrozkach, odlatujących ptakach i oczywiście pięknych, kolorowych liściach. Dziś wszystkie dzieci wykonywały prace plastyczne związane z jesienią: malowały liście i ozdabiały postać pani Jesieni. Podczas spaceru po lesie zbierały dary przyrody aby wzbogacić klasowy kącik przyrody i mogły obserwować zmieniającą się przyrodę.
SZKOŁA W MARZĘCICACH DLA TOMKA WITKOWSKIEGO
Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach wyszedł z inicjatywą zbiórki pieniędzy, które postanowił przeznaczyć  na leczenie pana Tomka Witkowskiego, mieszkańca  gminy Kurzętnik, którego plany i marzenia legły w gruzach, kiedy usłyszał diagnozę: nieoperacyjny guz mózgu.  Pan Tomek  pragnie podjąć walkę z chorobą. Jedyna szansa to leczenie immunologiczne w Niemczech.
Dzięki hojności rodziców i uczniów, możemy wesprzeć go w tej walce. Zebraliśmy trzy tysiące złotych na ten szczytny cel. Dziękujemy!
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy.
„The Dot" (ang. kropka) to książka Petera Reynoldsa, opisująca historię nieśmiałej dziewczynki, która dzięki malowaniu kropek uwierzyła w siebie. Książka, którą przetłumaczono na ponad 20 języków, stała się inspiracją do obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki - święta kreatywności, odwagi i zabawy.
Nasz szkoła po raz kolejny celebrowała to święto. Motyw kropki był dziś obecny na wszystkich zajęciach. Rozmawiano o kreatywności, talentach, odkrywaniu swoich mocnych stron. A wszystko to po to, aby uczyć młodych ludzi wsłuchiwania się w siebie, budowania poczucia własnej wartości .
Tego dnia nikt nie był „ w kropce”, za to wszyscy nabrali przekonania, że warto wierzyć w siebie.
BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY
11 września 2020 roku uczniowie naszej szkoły podczas zajęć zostali poinformowani o zasadach bezpieczeństwa w drodze do szkoły. Nauczyciele przekazali swoim wychowankom najważniejsze informacje, które pani dyrektor otrzymała od asp. Ludmiły Mroczkowskiej. Uczniowie obejrzeli też filmik „Bezpieczna droga do szkoły”. Mamy nadzieję, że dzieci i młodzież w nowym roku szkolnym będą świadomie i odpowiedzialnie uczestniczyli w ruchu drogowym.
NARODOWE CZYTANIE
Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Od tego czasu w całej Polsce odbyło się publiczne czytanie wybitnych dzieł literatury polskiej. W tym roku, podczas dziewiątej już edycji akcji, poznamy „Balladynę” Juliusza Słowackiego.
 
Akcję tę w Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi przeprowadziliśmy w piątek 4.09.2020r. w dzień poprzedzający tę doniosłą uroczystość. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, na czym polega akcja Narodowego Czytania i co jest jej celem oraz poznać fragmenty utworu wybranego przez parę prezydencką.
 
Nagrodą za aktywny udział w zajęciach był odcisk pieczęci, którą otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
WYBRALIŚMY NOWY SAMORZĄD SZKOLNY
W pierwszym tygodniu nowego roku odbyły się w naszej szkole wybory do SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO. Oto osoby, które weszły w skład zarządu SU:
 
Przewodniczący: Damian Szustkowski kl.VIII
 
Zastępca przewodniczącego: Lena Stempka kl.VII a
 
Skarbnik: Zuzanna Buko kl.VIII
 
Sekretarz: Maja Ossowska kl.VIII
 
Społeczność szkolna wybrała również opiekunów samorządu, którymi po raz kolejny zostały panie: Anna Lewicka i Katarzyna Golder.
 
Gratulujemy i życzymy owocnej pracy w nowym roku szkolnym!
ROZPOCZĘLIŚMY NOWY ROK SZKOLNY 2020/2021
Po długiej przerwie spowodowanej pandemią i zdalnym nauczaniem uczniowie mogli wreszcie powrócić w szkolne mury. Zachowując zasady reżimu sanitarnego, spotkali się z wychowawcami w swoich klasach, gdzie zostali zapoznani z organizacją zajęć w szkole oraz wytycznymi GIS, MZ i MEN dotyczącymi bezpiecznego nauczania w czasach pandemii. Podczas spotkań nie zabrakło też akcentów upamiętniających 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
 
W nowym roku szkolnym życzymy wszystkim wytrwałości, samych sukcesów i  powodzenia w dążeniu do wyznaczonych celów!
09.04.2020 Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach przedłużone do 26 kwietnia br.

 
Do 26 kwietnia br. przedłużona została przerwa w  nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty – to przepis ujęty w  podpisanym dziś, 9 kwietnia br. rozporządzeniu Ministra Edukacji  Narodowej.
 
Komunikat

            Informuję, że z dniem 1 czerwca 2020 r. decyzją organu  prowadzącego uruchamiamy  na terenie naszej placówki zajęcia edukacji  przedszkolnej.  W pierwszej kolejności przyjmowane będą dzieci rodziców  pracujących. Zajęcia będą się odbywały z zastosowaniem reżimu  sanitarnego na  podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia,  Ministra Edukacji Narodowej. Godziny zajęć: 8.15 - 13.15 (5 godzin  dziennie). Dowóz dzieci  do szkoły, wyżywienie realizowane będą we własnym zakresie przez rodziców.
   
Anita Wolska - Wicedyrektor  Szkoły  Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach
KOMUNIKAT

W związku z zaistniałą sytuacją i zamknięciem szkół zostaje wydłużony termin przeprowadzenia Konkursu Big Challenge. Tak, więc w naszej szkole odbędzie się on w wybranym  terminie w okresie od 26 marca do 24 kwietnia.
Równocześnie informujemy, że Konkurs z Języka Angielskiego – Olimpus zaplanowany na 18 marca odbędzie się w pierwszym dogodnym terminie po powrocie do zajęć szkolnych.


PEŁNA MISKA DLA SCHRONISKA
W poniedziałek 9 marca otrzymaliśmy pierwsze worki z karmą. Dziękujemy i czekamy na następne. Akcja trwać będzie do końca tygodnia. Nie bądźmy obojętni na potrzeby naszych czworonożnych przyjaciół!
Wiele ciepłych słów życzyli mężczyźni i chłopcy z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom i Koleżankom. Kobiety, te starsze i te młodsze, zostały obdarowane słodkościami i kwiatkami, by ten dzień był choć trochę inny od zwykłej szkolnej codzienności.
 
Tego dnia SU przeprowadził też głosowanie na „Najsympatyczniejszą dziewczynę” w naszej szkole. W kategorii klas I-III ten zaszczytny tytuł otrzymała Liwia Rynkowska z klasy I, a w klasach IV-VIII najsympatyczniejszą została Zuzanna Buko z klasy VII. Tytuł „Najsympatyczniejszej  nauczycielki” przypadł  pani Marcie Kiszelewskiej.
 
Gratulujemy !
„Biedronki” i „Motylki” oraz „Pszczółki” świętowały uroczyście Dzień Kobiet. Radosna atmosfera panowała od samego rana. Chłopcy odśpiewali dziewczynkom  „Sto lat”, złożyli życzenia i wręczyli własnoręcznie zrobione laurki. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Na koniec dnia dzieci dostały upominki. Dzieci z grupy 5latków tego dnia czekała jeszcze jedna niespodzianka – odwiedziny „papużek nierozłączek”. To pupile Mikołaja - chłopca z grupy, który z pomocą mamy opowiedział jak dbać i zajmować się takimi zwierzętami. Cały dzień upłyną w atmosferze radości, przyjaźni i szacunku. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc przy organizacji atrakcji.
06.03.2020 r. w Gminnym Centrum Kultury w Kurzętniku odbyły się Eliminacje Gminne Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” edycja 2020. Naszą placówkę reprezentowała Lena Stempka z kl.VIa  oraz Damian Szustkowski z kl. VII.
 
Nasi uczniowie wykazali się dużą znajomością wiedzy pożarniczej: Lena stanęła na podium  zdobywając III miejsce, a Damian po podliczeniu punktacji zajął V pozycję. Gratulujemy!
 
6 marca w naszej szkole  gościliśmy cyrk "Szok". Dwoje artystów wprawiło w zachwyt zebraną publiczność – przedszkolaków i uczniów, nie wyłączając ósmoklasistów. Dzieci bawiły się wspaniale oglądając magiczne sztuczki, popisy akrobatyczne, żonglerkę oraz występ z wężem. Cyrkowców nagrodzono gromkimi brawami.
Wróć do spisu treści